Print Page   |   Contact Us   |   Your Cart   |   Sign In
Community Search
2017 District Slate
Share |



We are very pleased to announce the slate of candidates for the 2017 District Elections

Voting for the District Elections opens on June 13th and will close at 11:59 pm on June 30th. Results will be published on July 17th and those elected into position will begin their terms on January 1st, 2018.

Voting is as simple as 1, 2, 3!

1. Go to the voting site: https://vote.associationvoting.com/ipta/

2. Log in by entering your last name and your APTA member number.

3. Follow the online instructions to cast your ballot.

Using your APTA member number ensures that your vote is unique to you and can only be cast once. Once cast, it is anonymous in the system.

Your vote matters. 

Best of luck to all candidates!

*** All candidates appear in order of positions & alphabetically

CENTRAL DISTRICT
Position Candidate(s)

DISTRICT CHAIR
(2-year term 1/1/18-12/31/19)

Emily Pisani, PT

DISTRICT SECRETARY/TREASURER
(2- year term 1/1/18-12/31/19)

Jeff Schroder, PT

DISTRICT NOMINATING COMMITTEE MEMBER
(3-year term 1/1/18 – 12/31/20)

Laura Rice, PT

PT ASSEMBLY REPRESENTATIVES
(2-year term 1/1/18-12/31/19)

(will need to elect at least 5 PT Reps)

Jeannette Elliott, PT
Laura Rice, PT
April Ritz, PT
Krista Sheppard, PT
Rebecca Terrio, PT
Heidi Tippner, PT

PTA ASSEMBLY REPRESENTATIVES
(2-year term 1/1/18-12/31/19)

(will need to elect at least 1 PTA Reps)

Amy Schultz, PTA

 Thank you Central District Nominating Committee (Laura Rice, Lora Mock, and Gerry Pica) for preparing the slate of candidates.


EAST CENTRAL DISTRICT
Position Candidate(s)

DISTRICT VICE CHAIR
(2-year term 1/1/18-12/31/19)

Michaela Hull, PT
Joe Klis, PT

DISTRICT DELEGATE
 (2- year term 1/1/18-12/31/19)

Indira Dubsky, PT
Colleen McQuillan, PT
Othman O'Malley, PT

DISTRICT NOMINATING COMMITTEE MEMBER
(3-year term 1/1/18 – 12/31/20)

Indira Dubsky, PT

PT ASSEMBLY REPRESENTATIVES
 (2-year term 1/1/18-12/31/19)

(will need to elect at least 24 PT Reps)

Caroline Bailey, PT
Giovanni Bernardi, PT
Dawn Brown, PT
Melissa Buckley, PT
Melissa Burns, PT
Karlo Castro, PT
Elliott Cohee, PT
Indira Dubsky, PT
Katie Ennis, PT
Jaclyn Gola, PT
Michaela Hull, PT
Kris Johnson, PT
Melinda Keith - Singleton, PT
Sarah Keller, PT
James Milder, PT
Othman O'Malley, PT
Colleen Peterson, PT
Tina Reay, PT
Natalie Reed, PT
TIm Rylander, PT
Jeff Samburg, PT
Michelle Sangirardi, PT
Lisa Schwarz, PT
Christina Tibble, PT
Katie Wasson, PT

PTA ASSEMBLY REPRESENTATIVES
(2-year term 1/1/18-12/31/19)

(will need to elect 1 PTA Rep)

Sharon Lenert, PTA

 Thank you East Central District Nominating Committee (Katie Wasson, Katie Ennis and Anne Bierman) for preparing the slate of candidates.


EASTERN DISTRICT
Position Candidate(s)

DISTRICT CHAIR
(2-year term 1/1/18-12/31/19)

Philip Kushner, PT
Patrick Withrow, PT

DISTRICT SECRETARY/ TREASURER
(2-year term 1/1/18-12/31/19)

Jay Lamble, PT

DISTRICT NOMINATING COMMITTEE MEMBER
(3-year term 1/1/18 – 12/31/20)

(Vacant)

PT ASSEMBLY REPRESENTATIVES
(2-year term 1/1/18-12/31/19)

(will need to elect at least 28 PT Reps)

Allison Armstrong, PT
Emma Baillargeon, PT
Ben Beutler, PT
Kristina Birch, PT
Manasi Bohra, PT
Megan Boland, PT
Ryan Boudreaux, PT
Paula Eppenstein, PT
Bridget Fowler, PT
Jennifer Gilbertson, PT
Michael Griggs, PT
Joe Hanley, PT
Emily Haglage, PT
Michael Jordan, PT
Melissa Kolski, PT
Philip Kushner, PT
Jay Lamble, PT
Michael Leavitt, PT
Matthew Mastenbrook, PT
Peter McMenamin, PT
Melissa Mendoza, PT
Claudia Morehead, PT
Jeanne O'Neil McCoy, PT
Kathryn Palano, PT
Davalyn Partain, PT
Jennifer Short, PT
Keisha Staples, PT
Sally Taylor, PT
Michael Vitt, PT
Mark Wildeboer, PT
Rebecca Wojcik, PT
Mary Ziomek, PT

PTA ASSEMBLY REPRESENTATIVES
(2-year term 1/1/18-12/31/19)

(will need to elect 1 PTA Reps)

Randall Kaw, PTA
Krzysztof Wodzien, PTA

 Thank you Eastern Nominating Committee (Jay Lamble, and Jennifer Short and Bridget Fowler) for preparing the slate of candidates.


NORTH CENTRAL DISTRICT
Position Candidate(s)

DISTRICT CHAIR
(2-year term 1/1/18-12/31/19)

Melinda Hagaman, PT
DISTRICT SECRETARY/TREASURER
(2- year term 1/1/18-12/31/19)
Meghan Shoenecker, PT

DISTRICT NOMINATING COMMITTEE MEMBER
(3-year term 1/1/18 – 12/31/20)

DISTRICT NOMINATING COMMITTEE MEMBER
(2-year term 1/1/18 – 12/31/19)

Paul Bliton, PT
Bridget Johnson, PT

PT ASSEMBLY REPRESENTATIVES
(2-year term 1/1/18-12/31/19)

(will need to elect at least 5 PT Reps)

Kristin Christian, PT
Bridget Johnson, PT
Tracy Ohmstede, PT
Tracy Peck, PT
Janet Sarver, PT
Tim Seppelt, PT

 Thank you North Central Nominating Committee (Lori Jarrett and Barbara Gutierrez) for preparing the slate of candidates.


NORTHERN DISTRICT
Position Candidate(s)

DISTRICT VICE CHAIR
(2-year term 1/1/18-12/31/19)

Germaine Timlin, PT

DISTRICT DELEGATE
 (2- year term 1/1/18-12/31/19)

Karen Goodlow, PT

DISTRICT NOMINATING COMMITTEE MEMBER
(3-year term 1/1/18 – 12/31/20)

(Vacant)

PT ASSEMBLY REPRESENTATIVES
(2-year term 1/1/18-12/31/19)

(will need to elect at least 17 PT Reps)

Micaela Banks, PT
Ted Burke, PT
Kristine DeCant, PT
Karen Goodlow, PT
Ben Grotenhuis, PT
Mary Keehn, PT
Sandra Levi, PT
Kim Tarver, PT
Germaine Timlin, PT
George Wolff, PT
(Vacant)
(Vacant)
(Vacant)
(Vacant)
(Vacant)
(Vacant)
(Vacant)

PTA ASSEMBLY REPRESENTATIVES
(2-year term 1/1/18-12/31/19)

(will need to elect at least 1 PTA Rep)

Deb Pearson, PTA

 Thank you Northern Nominating Committee ( Jeff Damaschke, Meghan Simonetti, and Tina Jonas) for preparing the slate of candidates.


SOUTHERN DISTRICT
Position Candidate(s)

DISTRICT VICE CHAIR
(2-year term 1/1/18-12/31/19)

Ellen Milton, PT

DISTRICT DELEGATE
(2- year term 1/1/18-12/31/19)

Barbie Tuncil, PT

DISTRICT NOMINATING COMMITTEE MEMBER
(3-year term 1/1/18 – 12/31/20)

Jaime Fortier- Jones, PT
Ashley Gisher, PTA

PT ASSEMBLY REPRESENTATIVES
(2-year term 1/1/18-12/31/19)

(will need to elect at least 4 PT Reps)

B.Tom Dibadj, PT
Jaime Fortier-Jones, PT
Jane Herrmann, PT
Mike Riley Jr., PT
Crystal Shubert, PT
Torrey Welsch, PT
Dan Varel, PT

 Thank you Southern Nominating Committee (Tina Frank, Ellen Milton and B.Tom Dibadj) for preparing the slate of candidates.


WEST CENTRAL DISTRICT
Position Candidate(s)

DISTRICT VICE CHAIR
(2-year term 1/1/18-12/31/19)

Valerie Cain, PT

DISTRICT DELEGATE
(2-year term 1/1/18-12/31/19)

Jane Winders, PT

DISTRICT NOMINATING COMMITTEE MEMBER
(3-year term 1/1/18 – 12/31/20)

Valerie Cain, PT
Julie Finnell, PT

PT ASSEMBLY REPRESENTATIVES
(2-year term 1/1/18-12/31/19)

(will need to elect at least 3 PT Reps)

Leah Boente Hulcher, PT
Brigitte Cutler, PT
Megan Jahraus, PT
Kirsten Transue, PT
Doug Wiley, PT

 Thank you West Central Nominating Committee (Kirsten Transue, Louise Dolvig and Theresa Delvo) for preparing the slate of candidates.


WESTERN DISTRICT
Position Candidate(s)

DISTRICT CHAIR
(2-year term 1/1/18-12/31/19)

Brenda Pratt, PT
Tricia Saylor, PT
Eric Sparks, PT
DISTRICT SECRETARY/TREASURER
(2-year term 1/1/18-12/31/19)
Sara Owens, PTA

DISTRICT NOMINATING COMMITTEE MEMBER
(3-year term 1/1/18– 12/31/20)

Kyle Cottone, PT

PT ASSEMBLY REPRESENTATIVES
(2-year term 1/1/18-12/31/19)

(will need to elect at least 5 PT Reps)

Rob Anderson, PT
Deb Healy, PT
Jean Kestner, PT
Cindy Krafft, PT
Vicki Lee, PT
Eva Martinez, PT
Greg Monson, PT
Tricia Saylor, PT
Tony Schupp, PT
Nicole Sweazy, PT
Bryce Thomsen, PT

PTA ASSEMBLY REPRESENTATIVES
(2-year term 1/1/18-12/31/19)

(will need to elect at least 1 PTA Reps)

Chris Becker, PTA
Sara Owens, PTA

 Thank you Western Nominating Committee (Sara Owens, Tricia Saylor, and Rob Anderson) for preparing the slate of candidates.


 

Career Center

Proud Partners of the IPTA

  • Athletico
  • ATI
  • BodyGears
  • DuPage Medical Group
  • Entropy
  • FYZICAL
  • IMPACT
  • NORTHERN REHAB
  • PHYSIO PARTNERS
  • PTS Inc
  • SPORTS AND ORTHO
Association Management Software Powered by YourMembership  ::  Legal